Biłgoraj Głosuje W Wyborach Samorządowych - zależy nam na Twoim udziale

Komitet wyborczy wyborcow niezalezni - logo

Głosuję na Niezależnych - wybieram świadomie

Zależy nam na Twoim
udziale w wyborach

Twój głos ma znaczenie

Twoje zaangażowanie w wybory to krok ku lepszej przyszłości. Dowiedz się, jak oddać głos i wspólnie wpłynąć na zmiany w naszej społeczności.

01

Wybory samorządowe 2024 – kiedy, termin, do której godziny, druga tura

Wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. Lokale wyborcze będą otwarte od 07:00 do 21:00. W przypadku długich kolejek, osoby czekające przed 21:00 zachowują prawo do oddania głosu, zgodnie z procedurami. Każdy, kto dołączy do kolejki przed zaplanowaną godziną zamknięcia lokalu wyborczego, może być spokojny o możliwość zagłosowania.

Wybory samorządowe 2024 – kiedy, termin, do której godziny, druga tura

Gdy w pierwszej turze wyborów samorządowych żaden z kandydatów na burmistrza nie zdobędzie ponad 50% ważnych głosów, konieczna będzie druga tura. W takim przypadku mieszkańcy głosować będą ponownie 21 kwietnia, decydując między dwoma kandydatami z najlepszymi wynikami.

02

Wybory samorządowe 2024 – kto może głosować?

W wyborach samorządowych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat i są wpisani do rejestru wyborców. Prawo to przysługuje również obywatelom Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, mieszkającym na stałe na terenie danej gminy i którzy ukończyli 18 lat, nawet jeśli nie posiadają polskiego obywatelstwa.

03

Wybory samorządowe 2024 – Na kogo głosujemy? Kto kandyduje? Ile kart?

W dniu wyborów samorządowych 2024, mieszkańcy Biłgoraju otrzymają cztery karty do głosowania, na których znajdą listy kandydatów ubiegających się o stanowiska:

 

  • Burmistrza,
  • Radnych do Rady Miasta,
  • Radnych do Rady Powiatu,
  • Radnych do Sejmiku Województwa.

 

7 kwietnia, oddając głosy, wybierzemy przedstawicieli na kolejne 5 lat do różnych organów samorządu terytorialnego. Lista kandydatów, na których można oddać swój głos w Biłgoraju, jest dostępna na oficjalnej stronie wyborczej wybory.gov.pl."

04

Wybory samorządowe 2024 - jak głosować? Jakie są zasady?

Aby Twój głos był ważny, zaznacz „X” przy nazwisku wybranego kandydata na karcie do głosowania. Pamiętaj, głosowanie na więcej niż jednego kandydata na danej karcie spowoduje nieważność głosu - możesz postawić „X” tylko raz na każdej karcie. Głos również nie zostanie uwzględniony, jeśli zamiast „X” znajdzie się inny znak, np. rysunek kwiatka.

05

Wybory samorządowe 2024 – czy można głosować poza miejscem zamieszkania? Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Mieszkańcy miasta mogą wpisać się do rejestru wyborców, składając wniosek do Burmistrza. Na rozpatrzenie wniosku Burmistrz ma 3 dni, więc warto zadbać o to z wyprzedzeniem. Formularz wniosku jest dostępny online. Wybory samorządowe różniąc się od wyborów parlamentarnych czy prezydenckich. Decydujące jest tu miejsce stałego zamieszkania, które określa przynależność do okręgu wyborczego.